• Przydatne narzędzia do grafiki rastrowej

  Grafika komputerowa jeden z filarów internetu. Bez dobrego marketingu nigdy światowa sieć nie była by tak popularna. Istnieje bardzo wiele programów do grafiki rastrowej. W gwoli przypomnienia dodam, że w tym rodzaju grafiki informacja o obrazie zapisywana jest za pomocą pojedynczego rastra czyli piksela.

  Taki rodzaj grafiki popularny jest naprzykład w aparatach fotograficznych. Każda osoba korzystającą z komputera na pewno spotkała się z formatami graficznymi JPG, PNG czy GIF. W tym artykule chciałem przybliżyć jednak wygląd najpopularniejszych darmowych programów. Nie wszystkie z nich są wysokiej jakości, ale wszystkie stanowią one alternatywę dla płatnych rozwiązań. Jak powszechnie wiadomo Photoshop jest niedoścignionym dla nim wzorem. Jednak nie wszystkie firmy stać na zakup oprogramowania. Obecnie są to wydatki rzędu 2500zl za już wstrzymana wersje Photoshopa CS6.

  Wracając do tematu darmowych rozwiązań osobiście bardzo je lobię. W prawdzie moja firma kupiła zawczasu licencję CS6 to bardzo lobię korzystać z niektórych funkcji w programach bezpłatnych. Lubie bardzo GIMPa za wbudowane efekty, Picasa za funkcje importowania i katalogowania zdjęć, czy Photoscape za masowe działania na obrazach jak skalowanie. Poniżej prezentuje tabele z  polecanymi programami.

  GRAFIKA RASTROWA
  Toolwiz Pretty Photo Saint Paint Studio RealWorld Paint PL Pixlr-o-matic Pixia
  Pixelitor Pixelformer PixBuilder Studio Pinta PL PhotoPlus Starter Edition
  PhotoPerfect Express Photobie Photo Pos Pro PC Image Editor Paint.NET PL
  LazPaint Hornil StylePix PL GIMP PL Fotografix FireAlpaca
  Chasys Draw IES AvancePaint Aseprite Free

   

Comments are closed.